Asiatisk kønskrig: Et liv uden mænd
Hvad sker der i et samfund, hvor mænd og kvinder dæmoniserer hinanden? Hvor mænd beskylder kvinder for at nedgøre og fravælge dem, og hvor kvindelige ligestillingsaktivister frygter at blive slået på gaden?
Det kan man få svar på ved at se mod Sydkorea. Her er mænd og kvinder i stor stil holdt op med at gifte sig og få børn, og den offentlige ligestillingsdebat er præget af radikale feminister og antifeminister.
Feministerne drømmer om et samfund, hvor kvinder frigøres fra mænd, mens antifeministerne vil have kvinderne tilbage bag kødgryderne. Der er ikke kun tale om ord, men en politisk kamp, som både har medført retssager, overfald og mord.
I dette oplæg udlægger journalist ved Weekendavisen Malene Jensen situationens alvor og sin egen analyse af, hvordan det er kommet så vidt. Det gør hun med udgangspunkt i sin nye bog ‘Et liv uden mænd: Fortællinger fra Sydkoreas kønskrig’.
For tredje gang åbner Frederiksborg Gymnasium og HF dørene for byens borgere og inviterer til en aften med en kulturel vitaminindsprøjtning – denne gang den 29/10 2026 kl. 19.30.
Salonen er gratis, og tilmelding er ikke nødvendig.


